بازی فکری

فواید شطرنج برای کودکان

فواید شطرنج برای کودکان

آیا از فواید شطرنج برای کودکان مطلع هستید؟ یکی از محبوب‌ترین بازی‌های فکری که طرفداران بی‌شماری دارد، شطرنج است.‌ با وجود تمام پیچیدگی‌هایی که این بازی دارد، کودکان هم می‌توانند آن را بیاموزند و بازی کنند. شطرنج در واقع یک ورزش فکری است که نخستین بار در  هندوستان طراحی شد. به عقیده بعضی از افراد این بازی برای کودکان سخت است و آن‌ها نمی‌توانند از پس این بازی پیچیده بر بیایند. باید بگوییم برعکس، بسیاری از کودکان می‌توانند شطرنج بازی کنند و علاوه بر استفاده از فواید بی‌شمار آن، لحظات خوشی را برای خود رقم بزنند.

اگر شما هم جزء  همین دسته از افراد هستید که فکر می‌کنید شطرنج مناسب کودکان نیست و فایده‌ای برایشان ندارد، با ما در این مقاله از سایت ال آی همراه باشید تا به شما نشان دهیم اصل قضیه چیز دیگری است.

فواید شطرنج برای کودکان

این بازی جذاب از محبوبیت بالایی در جهان برخوردار است، چرا که علاوه بر لذت‌بخش بودن، فواید بسیاری هم دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

شطرنج

  • افزایش یادگیری در کودکان

یکی از فواید شطرنج برای کودکان همچنین بزرگسالان، رشد و توسعه دندان‌های مغز است. وظیفه این دندریت‌ها، انتقال سیگنال‌های دریافتی از سلول‌های عصبی به نورون‌ها است. حال بازی شطرنج با تقویت و رشد این دندریت‌ها، دریافت و انتقال پیام‌های عصبی را تسریع می‌بخشد.

  • افزایش ضریب هوشی

تحقیقی انجام شده در ونزوئلا نشان داده است که ضریب هوشی کودکان مورد پژوهش، تنها پس از ۴ ماه آموزش بازی شطرنج، افزایش پیدا کرده است. حرکت دادن این مهره‌ها یک فرایند معمولی نیست بلکه با پیچیدگی و فرایند جذاب خود موجب بالا بردن ضریب هوشی افراد می‌شود. اگر شما هم می‌خواهید فرزندان با ضریب هوشی بالا خود بدرخشید، بازی شطرنج انتخاب مناسبی است.

  • تقویت مهارت حل مسئله

در دنیای امروز رویارویی با مشکلات و مسائل جزء مراحل زندگی هر فردی است که باید برای بالا بردن توانایی خود برای مقابله با آن‌ها تلاش کند. اگر مهارت حل مسئله ما ناقص باشد، قطعا در حل بسیاری از مشکلات نمی‌توانیم خوب عمل کنیم. در اینجا استفاده از بازی‌هایی مانند شطرنج در کودکی، این مهارت را در ما تقویت خواهد کرد. به همین علت والدین باید تلاش کنند تا فرزندان خود را برای رویارویی با مشکلات آماده کنند.

اگر این کار را هر چه زودتر یعنی از کودکی آغاز کنند، قطعا در افزایش اعتماد به نفس و استقلال او قدم بزرگی برداشته‌اند. شطرنج یک نمونه عالی برای آموزش مهارت حل مسئله است که می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

شطرنج بازی کردن

  • افزایش مهارت تجسم فضایی (هندسی)

در محاسبات بازی شطرنج توانایی تجسم فضایی اهمیت بالایی دارد و بازیکنان باید در ۱۰ حرکت آینده وضعیت مهره خود را محاسبه کنند. این تجسم کمک می‌کند تا تغییرات موقعیت را پس از چند حرکت بتوانند محاسبه کنند. به تازگی یک پژوهش درباره برتری مردان در شطرنج انجام شده است که نشان می‌دهد توانایی تجسم فضایی مردان توسعه یافته‌تر از زنان است، یعنی توانایی تجسم اشیاء در فضا و تصور یک موقعیت در مردان قوی‌تر است.

این توانایی نقش بسزایی در محاسبات بازی شطرنج دارد. در این بازی مسائل پیچیده و زیر مجموعه‌های آن باید حل شوند و زمانی این هدف محقق خواهد شد که ضریب هوشی فرد یا کودک بالا باشد.

  • تقویت حافظه کودک

حتما شما هم شنیده‌اید که می‌گویند شطرنج حافظه را تقویت می‌کند. خوشبختانه این تصور صحت دارد. زمانی که شما شطرنج بازی می‌کنید باید حرکات رقیب و موقعیت‌هایی که به نفع او هستند را هم بتوانید به خاطر بسپارید تا برای موفقیت در بازی از آنها استفاده کنید. راهبردهای آغاز بازی و به طور کلی فوت و فن‌های آن به کودک کمک می‌کند تا بتواند مهره‌های خود را به بهترین شکل حرکت دهند. همین موارد به تنهایی برای تقویت حافظه فرزند شما کافی هستند.

  • تقویت هر دو سمت مغز

از دیگر فواید شطرنج برای کودکان میتوان به تقویت دو سمت مغز اشاره کرد. تصور بیشتر افراد از بازی شطرنج این است که بازیکنان برای انجام محاسبات فضایی و تجسم‌های ذهنی خود بیشتر از سمت چپ مغز استفاده می‌کنند، اما پژوهشگران آلمانی به این نتیجه رسیده‌اند که در بازی شطرنج نیمکره راست هم به اندازه چپ فعال است. در واقع بازیکنان هنگام بازی از تمام مغز خود استفاده می‌کنند. در نتیجه والدین گرامی توجه داشته باشند که بازی شطرنج و آموختن قواعد آن به فرزندان می‌توانند هر دو سمت مغز آنها را توسعه و رشد دهد.

children play chess

  • بالا بردن خلاقیت کودک

مغز عضو پیچیده‌ای در بدن همه افراد است که دارای دو نیمکره مشابه از لحاظ ظاهر است چرا که نحوه فعالیت و پردازش اطلاعات این دو نیمکره با یکدیگر متفاوت است. برای مثال نیمکره چپ وظیفه تفکر تحلیلی و روشمند و نیمکره راست مسئول تفکر خلاق است. پژوهشی که بر روی دانش آموزان یک مدرسه انجام شد نشان داد که فعالیت‌هایی مانند شطرنج، استفاده از رایانه و … می‌تواند بر خلاقیت نوجوانان تاثیر بگذارد. در واقع این افراد در مقایسه با دیگران خلاقیت بالاتری داشتند. می‌توان گفت افزایش خلاقیت مهم‌ترین و بزرگ‌ترین دستاورد افرادی است که به شطرنج علاقه دارند و بازی می‌کنند.

  • بهبود تمرکز کودک

یکی از مهم‌ترین الزامات بازی شطرنج تمرکز است‌. غیر ممکن است که بتوانید در حین بازی به چیز دیگری فکر کنید و موفق هم عمل کنید. در این بازی تمام رقبا در حال تمرکز بر روی حرکات خود و فرد مقابل هستند بنابراین فرزند شما باید بتواند روی بازی تمرکز کند تا بتواند حرکات و جزئیات بازی حریف را شناسایی نماید. به این ترتیب شطرنج باعث افزایش تمرکز کودکان خواهد شد. این بهبود تمرکز بر دیگر فعالیت‌ها کودکان هم تاثیر می‌گذارد.

  • تقویت مهارت دوراندیشی در کودک

تمام شطرنج بازها مدام در حال برنامه‌ریزی و پیش‌بینی آینده هستند. در واقع یکی از ویژگی‌های شخصیتی بازیکنان شطرنج همین مورد است‌ چراکه برنامه‌ریزی  یکی از اقدامات مهم در این بازی است‌. کودکان به خصوص نوجوانان با بازی شطرنج این مهارت را کسب می‌کنند که بتوانند برای کارها و فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی داشته باشند.

شطرنج بازی کودکان

خرید از فروشگاه اینترنتی ال آی

اگر کودک شما هم به بازی شطرنج علاقه دارد و تا به امروز نمی‌توانستید تصمیم درستی در این زمینه بگیرید که آیا این بازی می‌تواند برای او مفید باشد یا نه، قطعا با مطالعه این مقاله تا به اینجا متوجه شدید که این بازی می‌تواند بهترین انتخاب برای او باشد. با توجه به فواید شطرنج برای کودکان برای خرید این بازی و یا ثبت نام کودکتان در کلاس‌های شطرنج، تعلل نکنید و مطمن باشید پشیمان نخواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید