بازی فکری

انواع بازی فکری

انواع بازی فکری

این روزها با خرید انواع بازی فکری می‌توان دورهمی‌های خود را جذاب‌تر کرد. کافی است که با دوستان یا اقوام و آشنایان خود دور هم جمع شوید و یکی از این بازی‌های فکری را انجام دهید. با انتخاب بازی مناسب اوقات بسیار خوبی را برای خود رقم خواهید زد. شاید تصور کنید که این بازی‌ها تنوع بسیار کمی دارند در صورتی که می‌توان گفت بازی‌های فکری از متنوع‌ترین محصولات سرگرمی در بازار هستند. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع بازی فکری و نمونه‌های پرفروش آن آشنا کنیم.

سرگرم شدن دسته‌جمعی با بازی‌های گروهی

اکثر بازی‌های فکری به صورت دو نفره یا نهایت ۴ نفره هستند اما اگر گروه دوستانه شما بیشتر از این تعداد است می‌توانید از انواع بازی فکری گروهی استفاده کنید. این بازی‌ها برای تعداد زیادی بازیکن طراحی شده‌اند و می‌توانند ساعت‌ها شما و اطرافیانتان را سرگرم کند.

پس گوشی‌های تلفن همراه خود را کنار بگذارید و به صورت گروهی، بازی فکری انجام دهید. مطمئن باشید این اوقات را هرگز فراموش نخواهید کرد! برخی از بازی‌هایی که به صورت گروهی می‌توان آنها را انجام داد بدین ترتیب هستند:

 • دبرنا: یکی از قدیمی‌ترین بازی‌هایی که حتی پدرها و مادرهای ما نیز با آن خاطره دارند دبرنا است. در این بازی تعدادی کارت به بازیکنان داده می‌شود که باید شانس خود را برای پر کردن خانه‌های آن امتحان کنند. هر که زودتر بتواند کارت خود را پر کند، برنده است. شماره‌ها با سرعت زیادی خوانده می‌شوند و برای برنده شدن در این بازی باید دقت و سرعت بالایی داشت.
 • مافیا: یکی از بازی‌هایی که در چند سال اخیر شهرت زیادی پیدا کرده، بازی گروهی مافیا است. این بازی با نام‌های مختلفی به صورت کارتی طراحی می‌شود. شما می‌توانید برای سرگرم کردن تعداد زیادی از دوستان خود از این بازی استفاده کنید. با تکرار این بازی، قدرت استدلال و دقت عمل خود را تقویت خواهید کرد. همچنین لحظات هیجان‌انگیزی را در کنار اطرافیان خود خواهید داشت.
 • اسم و فامیل: فقط با در دست داشتن یک کاغذ و خودکار می‌توانید یک بازی گروهی مهیج را انجام دهید. در این بازی اطلاعات عمومی خود را به چالش می‌کشید. هر کس که بتواند با سرعت بیشتری موارد خواسته شده را تکمیل کند، برنده است. چالش‌ها و لحظات بسیار خوبی را در این بازی گروهی تجربه خواهید کرد!

معرفی 10 بازی فکری گروهی

تنهایی لذت‌بحش با بازی تک نفره

زمانی که تنها هستید و دیگر نمی‌خواهید وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی هدر دهید می‌توانید از انواع بازی فکری تک نفره استفاده کنید. این بازی‌ها برای تقویت حافظه هوش و حتی مهارت‌های دست‌ورزی شما مناسب هستند.

شما می‌توانید ساعت‌ها با این بازی سرگرم شوید و با حل معماهای آن هیجان و لذت را تجربه کنید. پس اگر شما هم می‌خواهید اوقات فراغت خود را با کاری مفید پر کنید می‌توانید یکی از بازی‌های تک نفره زیر را خریداری نمایید:

 • بازی فکری بلاک آس: این بازی به صورت تک نفره و گروهی انجام می‌شود. شما می‌توانید قدرت هوش و چیدمان خود را با چیدن قطعات خود بر روی صفحه بلاک آس محک بزنید. اگر آن را به صورت دو یا چندنفره بازی کنید، رقابتی میان شما و بازیکنان دیگر ایجاد می‌شود. در این رقابت هر کس بتواند مهره‌های بیشتری را بر روی صفحه قرار دهد و راه را بر حریف خود سد کند، برنده است.
 • لاجیکولو: با کارت‌هایی که در این بسته بازی قرار دارد می‌توانید سرنخ‌ها را دنبال کرده و معما را حل کنید. این بازی شما را به صورت تک نفره نیز سرگرم می‌کند. حتی می‌توانید رقابتی میان خود و حریفتان ایجاد کرده و هر کس زودتر بتواند معمای کارت را حل کند، برنده خواهد شد.
 • هارمونی: با این بازی قدرت چیدمان خود را به چالش می‌کشید. باید هر صفحه را با کاشی‌های شش‌ضلعی پر کنید. این قطعات باید در قطرهای صفحه هم‌رنگ و هم عدد باشند. فکر نکنید بازی به همین سادگی است، چالش‌های بسیار زیادی بر سر راه شما قرار دارد که با قدرت تفکر و استدلال خود می‌توانید آنها را حل کنید.

معرفی 10 بازی فکری تک نفره

ماجراجویی با بازی استراتژیک

اگر دوست ندارید که نتیجه بازی فکری به شانس شما وابسته نباشد می‌توانید به سراغ بازی‌های استراتژیک بروید. رمز موفقیت در این بازی‌ها تصمیم‌گیری درست و انتخاب آگاهانه شما است. به همین دلیل بازی فکری استراتژیک محبوبیت بسیار زیادی در میان همه رده‌های سنی دارد. شما می‌توانید با قدرت مدیریت و برنامه‌ریزی، مسیر خود را به سمت موفقیت دنبال کنید. در ادامه به چند نمونه از پرطرفدارترین بازی‌های استراتژیک اشاره خواهیم کرد:

صفحه بازی فکری

 • بازی دژ: در این بازی استراتژیک باید قلمرو فرمانروایی خود را گسترش دهید و این کار را با شهرسازی و سرمایه‌گذاری درست انجام خواهید داد. سکه‌ها و کارت‌های مختلفی در اختیار شما قرار می‌گیرد تا با استفاده از آنها به هدف خود برسید.
 • بازی آرشیتکت: در این بازی شما یک معمار حرفه‌ای هستید که باید عمارت‌های مختلفی را در سرزمین‌های گوناگون بنا کنید. زمانی که به این هدف برسید می‌توانید منابع زیادی را جمع‌آوری کرده و در نهایت برنده بازی شوید. این بازی جدید و جذاب برای سرگرم کردن ۲ تا ۵ نفر طراحی شده است.
 • شطرنج: نمی‌توانیم جایگاه قدیمی‌ترین و مشهورترین بازی فکری استراتژیک را به بازی غیر از شطرنج اختصاص دهیم. این بازی مشهورترین بازی فکری استراتژیک است که مسابقات جهانی برای آن برگزار می‌شود. با فراگیری نوع حرکت مهره‌ها می‌توانید این بازی را آغاز کنید اما برای برنده شدن در آن باید نقشه خاص خود را داشته باشید. همچنین نقشه‌های حریف را پیش‌بینی کرده و از آنها جلوگیری کنید.

معرفی 10 بازی فکری استراتژیک

بازی معمایی و فکری مخصوص باهوش‌ها

فکر می‌کنید باهوش هستید؟ پس این هوش خود را با انجام بازی‌های معمایی و فکری به چالش بکشید. این بازی‌ها به صورت تک نفره یا چندنفره انجام می‌شود و می‌تواند ساعت‌ها شما را مشغول کند. پس از حل این بازی‌ها هیجانی وصف‌نشدنی را تجربه خواهید کرد. اگر یکی از بازی‌های زیر را خریداری کنید گامی بزرگ برای تقویت اعتمادبه‌نفس و هوش خود برداشته‌اید:

 • روبیک: یکی از قدیمی‌ترین و جهانی‌ترین بازی‌های معمایی و فکری روبیک است. مکعب روبیک را باید بر اساس قواعد خاصی بچرخانید تا تمام قطعات موجود در یک وجه، هم‌رنگ شوند. این کار به ظاهر ساده می‌آید اما بسیاری از افراد از پس حل آن بر نمی‌آید.
 • سودوکو: اعداد ۱ تا ۹ می‌توانند ساعت‌ها شما را سرگرم کنند. با انجام معمای فکری سودوکو می‌توانید تمرکز خود را افزایش دهید. بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که انجام این بازی از بروز آلزایمر جلوگیری می‌کند. پس برای همه رده‌های سنی از کودک تا سالمند مناسب است.
 • کشف اشیای گمشده: شما می‌توانید با خریداری کارت‌ها یا کتاب‌های مربوط به بازی اشیای گمشده، قدرت تمرکز و تیزبینی خود را بسنجید. در صورتی که بتوانید اشیا پنهان شده در تصویر را پیدا کنید این معما را حل کرده‌اید.

بازی سرعتی و حرکتی را فراموش نکنید!

همه بازی‌های فکری به هوش یا استعداد نیاز ندارند، گاهی باید سرعت عمل خود را به چالش بکشید. تا برنده بازی باشید. با انجام بازی سرعتی و حرکتی در کنار لحظاتی هیجان‌انگیز، فعالیت‌های فیزیک مختلفی نیز انجام خواهید داد. این بازی‌ها خصوصاً برای کودکان بسیار مناسب هستند. در ادامه تعدادی از بازی‌های سرعتی و حرکتی جذاب را به شما معرفی می‌کنیم:

بازی فکری تیزبین

 • بولینگ: با انجام بازی بولینگ، کودک شما مهارت‌های حرکتی و دقت خود را به طور هم‌زمان تقویت خواهد کرد. در این بازی باید با توپی که در دست دارد تعدادی پین را واژگون نماید. هر چه ضربات خود را دقیق‌تر بزند، پین‌های بیشتری به زمین می‌اندازد و امتیاز بیشتری دریافت می‌کند.
 • قاشق و تخم‌مرغ: حتماً شما هم از دوران کودکی خود این بازی جذاب را به یاد دارید. شما می‌توانید این کار را با استفاده از تخم‌مرغ‌های واقعی یا نمونه‌های پلاستیکی انجام دهید. کودک باید تخم‌مرغ را تا خط پایان در قاشق نگه داشته و حمل کند و از رقبای خود جلو بیفتد تا برنده بازی باشد.
 • بازی تیزبین: یکی از انواع بازی‌های فکری که در آن باید سرعت و دقت بسیار زیادی داشت، تیزبین است. در این بازی هرکه زودتر بتواند شکل تعیین شده را بر روی کارت پیدا کند، زنگ را به صدا درآورده و امتیاز آن کارت را به دست خواهد آورد. در نهایت کسی که بیشترین امتیاز را داشته باشد برنده خواهد بود.

سرگرمی با بازی ساختنی و پازل

پازل‌ها محبوب‌ترین بازی‌های فکری از گذشته تاکنون هستند. بسیاری از بزرگسالان نیز با این بازی‌ها سرگرم می‌شوند. در این بازی هدف استفاده از قدرت هوش و تمرکز برای ساختن اشکال مختلف است. در پازل‌ها باید قطعات مختلف را به درستی کنار هم بچینید تا آن‌ها را حل نمایید. تنوع این بازی فکری به قدری زیاد است که نمی‌توان در این مطلب به همه آنها پرداخت. فقط چند نمونه را به شما معرفی می‌کنیم:

 • تنگرام: یکی از بازی‌هایی که می‌توان به صورت تک نفره یا چندنفره آن را انجام داد، پازل تنگرام است که قدمتی تاریخی دارد. در این بازی باید از تمام قطعات موجود برای ساخت شکل روی کارت استفاده کنید.
 • پازل‌های هزار قطعه: اگر می‌خواهید ساعاتی را از دنیای پر استرس خود دور باشید، می‌توانید پازلی با تکه‌های زیاد خریداری کرده و به حل آن بپردازید. این پازل به قدری شما را درگیر خواهد کرد که مشکلات خود را برای مدتی فراموش می‌کنید.
 • همه چیز با اتصالات ساده: در این بازی فکری قطعات چوبی و اتصالات مختلفی وجود دارد. شما می‌توانید اشکالی مانند هرم، برج، هواپیما، حیوانات، خانه و میز را با این اتصالات ساده بسازید. انجام این بازی قدرت هوش و استدلال کودک را تقویت خواهد کرد همچنین ساعت‌ها بزرگسالان را سرگرم می‌کند.

بازی گیم برد مشهور و محبوب

اگر اهل بازی باشید حتماً نام گیم برد یا بازی‌های رومیزی را شنیده‌اید. این بازی‌ها از قدیم‌الایام در میان کودکان بزرگسالان محبوب بوده‌اند. بازی‌های تخته‌ای که در آن با استفاده از مهره، ورق یا تاس، بازیکن به حل معما یا دنبال کردن بازی می‌پردازد بسیار جذاب هستند و در دسته بازی‌های رومیزی یا گیم برد قرار می‌گیرند. برنده شدن در آنها هیجان زیادی را در شما ایجاد می‌کند. برخی از جذاب‌ترین گیم بردها عبارت‌اند از:

 • دوز: این بازی قدیمی تنوع بسیار زیادی دارد. دوز را می‌توان به اشکال مختلفی انجام داد اما قدیمی‌ترین آنها تنها با سه مهر انجام می‌شده است. پس از آن بازی دوز به صورت ۹ و ۱۲ مهره نیز انجام شد. برای برنده شدن کافی است تا ۳ مهره خود را به صورت عرضی یا طولی در کنار یکدیگر قرار دهید.
 • پاندمیک: در این بازی رومیزی شما پزشکی هستید که باید از انتشار ۴ ویروس مهلک در دنیا جلوگیری کنید. اگر اشتباهی از شما رخ دهد و حتی یک ویروس در میان مردم پخش شود، دیگر شانسی برای برد ندارید.
 • بازی رومیزی برج: همه بازی‌های رومیزی صرفاً به تقویت هوش و تمرکز نمی‌پردازند. گاهی باید برای انجام آنها سرعت و دقت عمل داشته باشید. بازی برج هیجان یکی از همین بازی‌ها است. باید مهره مناسب را از میان برج خارج کرده و در بالای آن قرار دهید. هر بازیکنی که باعث ریختن برج شود، بازنده است.

بازی کارتی انتخابی برای همه

آخرین دسته‌بندی از انواع بازی فکری که قصد معرفی آن به شما را داریم، بازی‌های کارتی هستند. در این بازی‌ها تعدادی کارت در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد و هر فرد باید با استفاده از قوانین بازی، کارت‌های خود را استفاده کند و در نهایت برنده بازی شود. با وجود آنکه بازی‌های فکری خارجی شهرت بسیار زیادی داشتند اما این روزها بازی‌های کارتی ایرانی بسیار جذابی به بازار عرضه شده‌اند که چند نمونه از آنها به شرح زیر هستند:

بازی کارتی اونو

 • اونو: در بازی اونو باید کارت‌های خود را بر اساس قوانین بر روی کارت وسط قرار دهید. هر کس بتواند زودتر کارت‌های خود را تمام کند، برنده است. در این بازی می‌توانید بازیکنان دیگر را جریمه کنید یا حتی خودتان نیز جریمه شوید. شما می‌توانید با وضع قوانین جانبی مختلف، این بازی را جذاب‌تر برگزار کنید.
 • گربه‌های انفجاری: اگر می‌خواهید لحظاتی هیجان‌انگیزی را با فرزند خود سپری کنید، بازی گربه انفجاری را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این بازی باید از کارت‌هایی که به شما داده شده است استفاده کنید و تا جایی که می‌توانید از گربه‌های انفجاری دوری نمایید. در صورتی که خنثی‌کننده‌ای نداشته باشید، گربه انفجاری باعث باخت شما خواهد شد.
 • شاه، دزد و وزیر: حتماً شما هم نام این بازی را شنیده‌اید. شما می‌توانید با ۳ تا ۶ نفر از دوستان خود این بازی را انجام دهید. در این بازی یک نقش شاه، یک وزیر، یک دزد و یک جلاد وجود دارد. اگر وزیر نتواند به درستی دزد را تشخیص دهد، جریمه خواهد شد. اگر هم این کار را درست انجام دهد، دزد جریمه خواهد شد. نوع و روش انجام جریمه را بازیکنان تعیین می‌کنند!

معرفی 5 بازی فکری کارتی

سخن آخر

با انتخاب انواع بازی فکری می‌توان لحظات هیجان‌انگیزی را تجربه کرد. با انتخاب یکی از بازی‌های گروهی، تک نفره، استراتژیک، معمایی و فکری، سرعتی و حرکتی، ساختنی و پازلی، گیم برد و کارتی قدرت هوش، استدلال و استعدادهای مختلف خود را به چالش می‌کشید. مطمئن باشید این بازی‌ها ساعت‌ها شما را سرگرم خواهند کرد و شما را از فضای مضر و بی‌فایده اینترنت دور می‌کند. پس اگر می‌خواهید لحظات مفرح و شادی داشته باشید یکی از این بازی‌های فکری را خریداری کنید.

فروشگاه اینترنتی ال آی عرضه کننده انواع بازی فکری مناسب کودکان و بزرگسالان با تخفیف دائمی و ارسال به سراسر کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید