لوازم تحریر

لوازم تحریر ایرانی یا خارجی ؟

لوازم تحریر ایرانی یا خارجی

انتخاب بین لوازم تحریر ایرانی یا خارجی یکی از مسائل مهم برای خانواده‌ها و جامعه ما است. طبق آمارهای رسمی سهم نوشت افزار ایرانی در بازارهای کشور تنها ۳۰ درصد می‌باشد. این موضوع باعث لطمه زدن به اقتصاد کشور و حتی دانش آموزان خواهد شد. هنوز بسیاری از خانواده‌ها براین باورند که محصولات نوشت افزار خارجی کیفیت بهتری نسبت به مشابه ایرانی خود دارند. در صورتی که این عقیده بسیار اشتباه و نادرست می‌باشد. خوشبختانه تولیدکنندگان ایرانی عملکرد بسیار خوبی در سال‌های اخیر در زمینه تولید لوازم تحریر (stationery) داشته‌اند و توانسته‌اند نوشت افزار کاربردی، باکیفیت و قیمت مناسب روانه بازار کنند و پاسخگوی نیاز کشور در این زمینه باشند. در این مطلب از فروشگاه اینترنتی ال آی پاسخ به سوال همیشگی لوازم تحریر ایرانی یا خارجی را پاسخ می‌دهیم.

چرا نوشت افزار ایرانی را انتخاب کنیم؟

در ادامه این بخش شما را با دلایل مهم در انتخاب نوشت افزار و لوازم تحریر ایرانی آشنا خواهیم کرد:

لوازم تحریر ایرانی یا خارجی

  • کمک به رونق تولید داخلی

برای خرید نوع خارجی حتی باکیفیت پائین‌تر باید هزینه بیشتری پرداخت کنیم. لوازم تحریر ایرانی در شرایط کنترل شده و طبق استانداردهای داخلی تولید می‌شوند در صورتیکه کنترلی روی تولید محصول خارجی صورت نمی‌گیرد اکثر لوازم تحریر خارجی به صورت قاچاق از چین وارد کشور شده و امکان دارد از نظر بهداشتی مشکلاتی را به همراه داشته باشند. طراحی‌های روی این لوازم هم با فرهنگ ما مغایرت دارد و باعث جذب دانش آموزان به فرهنگ بیگانه می‌شود. با خرید محصول خارجی، تولیدکننده داخلی به خاطر نبود تقاضا در بازار در معرض ورشکستگی و تعطیلی قرار می‌گیرد. اما با خرید محصول داخلی نه تنها تولید و کسب و کار رونق می‌یابد بلکه مانع خروج ارز از کشور هم خواهد شد.

  • کمک به اشتغال ملی

بسیاری از شر کت‌های ایرانی که در زمینه تولید لوازم تحریر مثل مداد عملکرد خوبی داشته‌اند به دلیل فروش پایین مجبور به پایین آوردن آمار تولید می‌شوند که این امر موجب ناامیدی تولیدکننده به آینده کاری خود می‌گردد. چه بسا که این ناامیدی موجب تعدیل نیروی کار شده و استخدام جدیدی هم صورت نخواهد گرفت.

  • کیفیت قابل رقابت با محصول خارجی

همه محصولات خارجی برخلاف تصور عموم از کیفیت بالاتری نسبت به مشابه ایرانی خود برخوردار نیستند. شاید دلیل بسیاری از افراد برای خرید نوع خارجی، کیفیت بهتر این محصولات عنوان شود در صورتی که محصول ایرانی از لحاظ کیفی قابلیت رقابت با محصولات جهانی را دارد.

  • قیمت پایین و تامین راحت مواد اولیه

خوشبختانه کشور ما از لحاظ منابع اولیه و تامین آن، جز غنی‌ترین کشورهای جهان است و آمار تولید آن بالاتر از کشورهای منطقه و حتی جهان می‌باشد. این امر به تولیدکننده کمک می‌کند تا با دسترسی راحتی که به مواد اولیه دارد بتواند محصول خود را با هزینه کمتری تولید کند در نتیجه باعث پایین آمدن  قیمت تمام شده محصول ایرانی نسبت به محصول خارجی می‌شود.

خرید لوازم تحریر ایرانی

  • تاثیر مخرب نوشت افزار خارجی

متاسفانه سهم بزرگی از بازار لوازم تحریر ایران در دست چین و کشورهای غربی قرار گرفته است. تصاویر شخصیت‌های کارتونی غربی روی محصولات که با هدف علاقه‌مندسازی دانش آموزان به کار گرفته می‌شود، موجب الگوبرداری کودکان از آن شخصیت‌ها خواهد شد. در صورتیکه غالبا در ساخت لوازم تحریر ایرانی از شخصیت‌های محبوب و پرطرفدار فرهنگ ایرانی استفاده می‌شود. که باعث آشنایی هر چه بیشتر دانش آموزان با فرهنگ غنی کشورمان خواهد شد. در برخی از محصولات ایرانی هم خلاقیت و هنر چشم‌نوازی از تلفیق مدرنیته و کلاسیک که به خلق آثار زیبایی چون دفاتر با جلدهای پارچه‌ای و طرح‌های اصیل و سنتی ایرانی منجر می‌گردد، مشاهده می‌شود.

دلایل ناشناخته بودن لوازم تحریر ایرانی چیست؟

یکی از علل ناشناخته بودن نوشت افزار ایرانی، آشنایی نداشتن با برندهای داخلی است. محصولات ساخت برندهای ایرانی به واسطه کیفیت عالی که دارند با محصول خارجی اشتباه گرفته می‌شوند. تا زمانی که شرکت‌ها و کارخانجات تولیدکننده لوازم تحریر داخلی اقدام به سرمایه‌گذاری برای معرفی محصولات خود و بازاریابی آنان نکنند آینده روشنی در انتظار این صنعت نخواهد بود. با وجود سیزده میلیون دانش آموز در ایران و گردش مالی پانصد میلیارد تومان در زمینه فروش لوازم تحریر، سهم تولیدکننده ایرانی تنها پنج درصد از کل بازار است.

لوازم تحریر ایرانی

هم اکنون واحدهای تولیدی با ظرفیت پایین مشغول به کار هستند در حالیکه توانایی تامین هشتاد تا هشتاد و پنج درصدی بازار را دارند‌. نوشت افزاری که در داخل کشور طراحی و تولید می‌شوند بسیار متنوع و مرغوب هستند. استفاده از این محصولات مناسب و با کیفیت سبب بالا رفتن کیفیت کار شما می‌شود. با ماندگاری و دوام طولانی مدت ابزار مورد استفاده، در هزینه‌های شما هم صرفه‌جویی خواهد شد. برخی از برترین لوازم تحریر ایرانی عبارتند از: پاپکو، سی بی اس، آریا، ایمان و کلیپس.

سخن آخر

در این مطلب تلاش کردیم به سوال پرتکرار لوازم تحریر ایرانی یا خارجی بپردازیم  تمامی زوایای آن راب ررسی کنیم. با توجه به سعی و کوشش تولید‌کننده ایرانی برای عرضه محصول باکیفیت داخلی با قیمتی مناسب‌تر از مشابه خارجی به بازار، خرید محصول ایرانی برای خانواده‌ها هم صرفه اقتصادی دارد و هم موجب حمایت از تولیدات داخلی و اشتغال‌زایی خواهد شد. برای انتخاب و خرید آسان و آنلاین نوشت افزار باکیفیت می‌توانید به فروشگاه اینترنتی ال آی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید