بازی فکری

معرفی اسباب بازی ساختنی

اسباب بازی ساختنی

آیا تا به حال اسباب بازی ساختنی را امتحان کرده‌اید؟ آیا در مورد بازی‌های ساختنی اطلاعاتی دارید؟ باید این را بگوییم که بازی‌‌های ساختنی از آن دسته بازی‌هایی هستند که قطعات و تکه‌های زیادی را دارا بوده و کودکان و حتی بزرگسالان را هم مجذوب خود می‌کنند. می‌توان گفت که بازی‌‌های ساختنی  از آن جمله بازی‌هایی هستند که بسیار مفرح می‌باشند و می‌توانند  ساعت‌‌های طولانی، افراد را به دور خود جمع کنند و به خود مشغول سازند و حس شادی و خوشحالی را برای افراد به ارمغان بیاورند.

به دور از نگرانی برای سرانجام و نتیجه‌‌ بازی، فعالیت‌های ذهنی و چالش‌های مفید فکری از به زوال آمدن عقل و همچنین دچار شدن به بیماری آلزایمر جلوگیری می‌‌کند. بسیار برای مغز مفید هستند و همچنین لحظات خوب و دل‌انگیزی را برای شما رقم می‌‌زنند. این نکته را باید در نظر داشته باشید که بازی‌های ساختنی در گروه بازی‌های فکری قرار گرفته‌‌اند و خود این بازی‌ها شامل چندین دسته‌بندی هستند. در ادامه این مطلب آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

معرفی اسباب بازی ساختنی

خب همانطور که گفتیم، بازی‌‌های ساختنی در گروه بازی‌‌های فکری قرار دارند. همچنین باعث می‌‌شوند که عملکرد ذهن هنگام انجام دادن آن‌ها افزایش پیدا کند و تقویت شود. این را باید بدانید که برای هر بازی ساختنی، گروه‌بندی سنی مختلفی وجود دارد که باعث می‌‌شود مهارت‌‌ها و عملکرد‌های ذهنی آن گروه سنی افزایش پیدا کند. بازی‌های ساختنی را می‌توان به انواع مختلفی از قبیل لِگو و مدل‌سازی، خمیربازی، سازه‌‌های مغناطیسی، شن‌بازی تقسیم‌بندی کرد که در ادامه‌ مطلب به بیان آن‌ها می‌‌پردازیم:

اسباب بازی ساختنی

لگو و مدل‌سازی

زمانی که از لگو سخن می‌گوییم منظور ما بازی فکری است که از  آجر‌های کوچک ‌و در ابعاد مختلف تشکیل شده‌ است که رنگ‌های بسیار متنوع و شادی را دارا هستند. نکته جالب این جا است که در کنار این آجرها و آدمک‌ها، شکل‌های مختلف و متنوعی هم وجود دارند. می‌توان آن‌ها را برای هر چه بهتر شدن سازه استفاده کرد و به زیباتر شدن و متنوع‌تر شدن سازه افزود. بد نیست که نام این اشکال مختلف را هم بدانید، به این اشکال و آدمک‌های جذاب و بامزه مینی فیگور گفته می‌شود. مینی فیگور‌ها به دلیل شخصیت‌های مختلفی که دارند، بسیار بسیار برای کودکان جالب و جذاب و الهام‌بخش هستند.

خمیر بازی

خمیر بازی

از خمیر‌ بازی می‌توان به عنوان مشهورترین و محبوب‌ترین بازی‌های ساختنی نام برد. این نوع بازی بیشتر در مهد کودک‌ها به چشم می‌خورد و استفاده می‌شود. برای انجام دادن این کار فقط کافی است چند بسته خمیر بازی رنگارنگ داشته باشید تا اوقات خود را با شادی بگذرانید. نکته حائز اهمیت اینجا است که حتما توجه داشته باشید از خمیرهای مناسب کودکان که مواد شیمیایی ندارند استفاده کنید. بعد از آن به کودک خود اجازه دهید با استفاده از این خمیرها اشکال مختلف و گوناگونی که دوست دارد را درست کند. شما می‌توانید در مورد شکل و رنگ آن‌ها به کودک خود  توضیح دهید تا برای درست کردن هر چیز، از رنگ و شکل‌های درست استفاده کنند.

سازه مغناطیسی

سازه‌های مغناطیسی

 باید بگوییم که این بازی برای استفادۀ آموزشی در مدارس بسیار مناسب است و ساختن این اشکال هندسی با آهن ربای قوی امکان‌پذیر می‌باشد. این بازی در شناخت خاصیت جذب آهن‌ ربایی مواد مختلف و همچنین آشنایی با قطب‌های آهن‌ ربا کاربرد دارد و به کودکان در یادگیری این امر کمک می‌کند. با استفاده از میله‌ها و گوی‌های فلزی و مغناطیسی مدل‌سازی صورت می‌پذیرد.

خوب است این نکات جالب را بدانید که استفاده از وسایل و بازی‌های مغناطیسی در کنار خواص درمانی که دارد، کمک بسیار زیادی در رشد و افزایش قد کودکان می‌کنند. از فواید بازی‌های مغناطیسی این است که کودک با سازه‌ها و هندسه و خاصیت آهن ربا آشنا می‌گردد. این بازی برای هر دو جنسیت یعنی هم برای دختران و هم پسران مناسب است. در آخر این را هم بگوییم که این بازی مهارت‌هایی برای کودک شما ایجاد می‌کند. مهارت‌هایی از قبیل رشد خلاقیت افزایش دقت و تمرکز، افزایش اعتماد به نفس، ایجاد مهارت‌های ظریف مانند هماهنگی چشم و دست. انجام دادن این بازی به صورت فردی و گروهی امکان‌پذیر است.

شن بازی

شن بازی

یکی از بهترین اسباب بازی ساختنی برای کودکان شن بازی است. بازی کردن با شن یا ماسه یک بازی سازنده است که مهارت‌های حرکتی کودک را به خوبی تقویت می‌کند. برای انجام دادن این بازی فقط به شن و ابزار شن بازی نیاز دارید. این اجازه را به کودک خود بدهید که به کمک ابزارهایی که در اختیار دارد شکل‌های مختلفی را درست کند.

بازی ساختنی

سازه‌های ساختنی

بازی فکری سازه‌های ساختنی دارای ۱۵۰ تکه یا قطعه می‌باشد. جنس آن از پلاستیک مرغوب ساخته شده و حتی امکان ساختن سازه‌های مختلف دیگر مانند حیوانات، آدمک، خانه و سازه‌های دیگر را برای کودک فراهم می‌سازد. هر تکه از این اسباب بازی به خاطر وجود شیارهایی که در اطراف آن هست، به خوبی و خیلی منظم به یکدیگر متصل می‌شوند. این اسباب بازی فکری، کودک را به ساختن شکل‌های مختلف و گوناگون و همچنین طبقه‌بندی رنگ‌ها تشویق می‌کند. قطعات این بازی به راحتی و آسانی داخل هم می‌روند و از یکدیگر جدا می‌شوند. استفاده کردن از انگشتان دست برای نخ کردن قطعات، حرکات ظریف دست که برای نوشتن در آینده کودک ضروری است را تقویت می‌کند. همچنین با یکی در میان قرار دادن رنگ‌ها، شکل‌ها یا فاصله‌ها در مدل‌های مختلف و گوناگون و تکرار کردن منظم آن‌ها، کودکان منطق ترتیب را درک می‌کنند.

میله هزار کاره (سلام بازی)

این بازی 200 قطعه اشکال مختلف و گوناگون و اتصالات پلاستیکی در رنگ‌ها و اندازه‌های متفاوت را شامل می‌شود. کودک می‌تواند با استفاده کردن از قدرت خلاقیت و تخیل خود بی‌نهایت شکل‌های متنوع و گوناگون بسازد.

متنوع بودن این شکل‌ها و ممکن بودن اتصال آن‌ها به شیوه‌های  گوناگون و مختلف باعث شده‌ است گستره‌ وسیعی از امکانات ساختنی در اختیار کودک قرار بگیرد. علاوه بر این محصول، تصاویری که نشان‌دهنده‌ اتصالات مختلف هستند نیز ارائه می‌شود. خوب است این نکته جالب را بدانید که بسیاری از ساخته‌های این بازی می‌تواند در زمینه‌هایی مختلف کاربردی هم باشند. به طور کلی میله هزار کاره یا همان سلام بازی جز بازی‌های فکری و مهارت‌آموز است. به کودکان دلبندمان در پرورش خلاقیت و افزایش تمرکز کمک مى‌کند. در آخر باید گفت که میله هزار کاره (سلام بازی) یک اسباب بازى مفید و بسیار آموزنده است که امکان بازى گروهى کودکان را فراهم مى‌کند. این بازی برای رده سنی کودکان 4 تا 10 ساله مناسب می‌باشد.

خرید انواع بازی از فروشگاه ال آی

اسباب بازی ساختنی از آن دسته بازی‌‌های فکری هستند که با توجه به تنوع و جذابیتی که در بین گروه‌های سنی مختلف داشته، توانسته است طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد و مجذوب خود کند. ما در این مطلب از فروشگاه اینترنتی ال آی سعی کردیم که به بیان انواع بازی‌های ساختنی بپردازیم تا شما بتوانید بهترین انتخاب یا به اصطلاح انتخابی کاربردی داشته باشید و هنگام استفاده کردن از آن لذت بیشتری ببرید و ساعات شادی را بگذرانید. در صورت داشتن سوال در خصوص این بازی‌های بی‌نظیر می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید