بازی فکری

فواید اسباب بازی موزیکال

فواید اسباب بازی موزیکال

آیا تابحال از تاثیر موسیقی بر زندگی و روح و جان آدمی چیزی شنیده‌اید؟ این آوای دل‌انگیز یک زبان جهانی و غیر قابل جدا شدن از جامعه و فرهنگ است. شما با روشن کردن تلویزیون، رادیو و حتی شبکه‌های مجازی با موسیقی روبه‌رو می‌شوید. علاوه بر تمام این موارد موسیقی باعث رشد مهارت‌ها در کودکان می‌شود و این موضوع نباید دست کم گرفته شده و به آن بی‌توجهی شود. در این مطلب از فروشگاه اینترنتی ال آی شما را با فواید اسباب بازی موزیکال برای نوزادان و کودکان آشنا خواهیم کرد. اگر در منزل خود یکی از این فرشته‌های معصوم دارید این مطلب را از دست ندهید.

فواید اسباب بازی‌های موزیکال برای کودکان

قبل از بیان فواید این گونه اسباب بازی‌ها، ابتدا باید بدانیم اصلا اسباب بازی موزیکال چیست؟ به کدام دسته از اسباب بازی‌ها گفته می‌شود؟ اشیای ساختنی برای کودکان و خردسالان که با حرکت دادن یا ضربه زدن به آن‌ها نوعی موسیقی و نت از خود منتشر می‌کنند را اسباب بازی موزیکال می‌گویند. از این دسته بزرگ می‌توان به ربات‌های سخنگو، عروسک‌های آوازخوان، ادوات موسیقی همچون گیتار، ارگ و … اشاره کرد.

حال برمی‌گردیم سر موضوع اصلی، در زمینه فواید و تاثیر موسیقی روی کودکان مطالعات فراوانی انجام شده است و نشان می‌دهند که این نوای زیبا باعث رشد مهارت‌های گروهی و خلاقانه، اراده، اعتماد به نفس، اجتماعی بودن و … می‌شود. در واقع این رفتار کودکان است که در مواجه با موسیقی تاثیر می‌پذیرد و باعث گسترش ارتباطات کودک، افزایش هوش، احساسات اجتماعی و اعصاب می‌شود. کمتر کودکی را می‌توان دید که علاقه‌ای به موسیقی و اسباب بازی‌های موزیکال نداشته باشد و برای او جذاب و سرگرم‌کننده نباشند. در ادامه برخی از فواید این نوع اسباب بازی‌ها را بیان می‌کنیم:

اسباب بازی کودکان

  • کمک به رشد حافظه

با داشتن اسباب بازی موزیکال و بازی با آن، مغز نوزاد به شدت رشد می‌کند و باعث می‌شود در همان سال‌های ابتدایی زندگی در زمینه‌های تکلم کردن، حل مسأله و استدلال کردن رشد خوبی از خود نشان دهند.

  • کمک به هدفمند شدن آموزش‌ها

حتما دیده‌اید برخی از اسباب بازی‌ها به عنوان مثال با موسیقی حروف انگلیسی را بیان می‌کنند. این گونه اسباب بازی‌ها در واقع با هدف آموزش طراحی می‌شوند و به همراه ملودی و موسیقی پخش شده با ابزارهای مختلف در جهت آموزش به کودکان عرضه می‌شوند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که آموزش زبان دوم با موسیقی ارتباط مستقیمی دارد و روی این قضیه تاثیر مثبتی می‌گذارد.

  • کمک به کم شدن فشارهای عصبی و استرس

با مطالعات انجام شده در کشور آمریکا کودکانی که در معرض آهنگ‌های مورد علاقه خود قرار می‌گیرند، آرام می‌شوند و به دنبال آن با موسیقی همراه شده و تکرار می‌کنند، این کار باعث تمرکز بیشتر شده و در نهایت استرس و فشارهای عصبی کودک در مواجهه با هر چیزی را کاهش می‌دهد.

فواید اسباب بازی موزیکال

  • تاثیر روی افزایش اعتماد به نفس

یکی از بهترین فواید اسباب بازی موزیکال این است که با حمایت و تشویق والدین در کنار سرگرم شدن کودک، این اسباب بازی‌ها موجب می‌شوند که به طور غیرمستقیم اعتماد به نفس او افزایش یابد و این موضوع در کارهای آینده به وضوح دیده می‌شود.

  • کمک به تقویت تمرکز

کودکی در حال بازی کردن با شیشه شیر خود است، به ناگهان موسیقی پخش می‌شود! عکس‌العمل او چیست؟ طبیعتاً کودک تحریک شده و به موسیقی و ملودی واکنش نشان می‌دهد و این امر باعث تقویت تمرکز او خواهد شد.

  • مهارت‌های شنیداری رشد خواهند کرد

داشتن صداهای مختلف همچون زیر، آهسته، بم، سریع و بالا در موسیقی باعث می‌شود مهارت‌های شنیداری کودک افزایش و تقویت یابند. به عبارت دیگر کودک با شنیدن این موسیقی‌ها صداها را ارزیابی می‌کند.

بازی کودکان با اسباب بازی

  • کمک به از بین رفتن کسالت

یک کودک بارها و بارها و ساعت‌ها با یک اسباب بازی موزیکال بازی می‌کند و خسته نمی‌شود، بلکه بیشتر باعث نشاط و اشتیاق او شده و به بازی کردن بیشتر ترقیب خواهد شد. در واقع صدای موسیقی کودک را از بازی کردن خسته و بی‌حوصله نمی‌کند.

  • کمک به تقویت حرکتی

در صورتی که کودکان قبل از ۷ سالگی در معرض نت‌های موسیقی قرار بگیرند روی سیستم عصبی و رشد آنان تاثیر فوق‌العاده‌ای خواهد گذاشت. در واقع کودکی در از سنین پایین با موسیقی آشنا می‌شود حرکت‌های مغزی فعال‌تر و قویتری دارد و به دنبال آن مهارت‌های حرکتی بالاتری خواهد داشت.

  • خلاق شدن

از دیگر فواید اسباب بازی‌های موزیکال افزایش خلاقیت در کودکان است. کودکی که با اسباب بازی موزیکال بازی می‌کند به مراتب خلاق‌تر از سایر کودکان می‌باشد.

از دیگر فواید اسباب بازی موزیکال می‌توان به افزایش قدرت تخیل و هوش موسیقیایی اشاره کرد.

خرید انواع اسباب بازی از فروشگاه ال آی

بسیاری از مطالعات و افراد اهل تخصص بر این باور هستند که آموزش و پرورش کودکان را باید از همان سال‌های ابتدایی تولد آغاز کرد. موسیقی یکی از موارد حائز اهمیت در رشد خلاقیت، افزایش تخیل، تقویت حس حرکتی، از بین رفتن کسالت، نشاط و شادابی و … می‌باشد. در این مطلب از فروشگاه اینترنتی ال آی شما را با فواید اسباب بازی موزیکال آشنا کردیم. شما به عنوان والدین کودک عزیز باید برای خرید انواع اسباب بازی نهایت دقت و توجه را داشته باشید تا بهترین نوع را خریداری نمایید. در این راستا ال آی شما را یاری خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید