کتاب

مزایای کتاب برای کودکان زیر 3 سال

مزیت کتاب برای کودکان زیر 3 سال

اگر به عنوان یک مادر دغدغه این را دارید که از کودکی فرزندتان را با کتاب داستان و کتاب‌خوانی آشنا کنید مطالعه این مطلب از فروشگاه اینترنتی ال آی با عنوان مزیت کتاب برای کودکان زیر 3 سال به شدت به شما توصیه می‌شود.

تقریبا بر هیچ کس پوشیده نیست که خواندن کتاب و قصه گویی برای کودکان (به ویژه کودکان زیر 3 سال) چه تاثیرات سازنده و مثبتی بر ابعاد وجودی شخصیت آنها دارد. از همین رو به منظور آشنایی و آگاهی کامل مخاطبان و والدین عزیز، قصد داریم در این مطلب به طور مبسوط درباره مزایا و محاسن خواندن کتاب و قصه‌گویی برای بچه‌ها و به صورت ویژه کودکان زیر سه سال صحبت کنیم. با ما تا انتها همراه باشید.

 

5 مزیت کتاب خوانی برای کودکان زیر 3 سال

گاهی مادر و پدرها بر سر اینکه کودک را از سنین خرسالی با کتاب عجین کنند یا نه این کار باعث می‌شود او از کتاب زده شود. بهتر است بگذارند تا پیش از حضور در مهدکودک فقط و فقط با اسباب‌بازی سرگرم شود با یکدیگر چالش دارند. در ادامه ما به 5 مزیت کتاب برای کودکان زیر 3 سال می‌پردازیم تا شما با استناد به این مزایا کمتر دچار چالش شوید.

1- ایجاد صمیمیت میان کودک و والدین

 یکی از مهم‌ترین مزایای خواندن کتاب برای کودکان، هم‌صحبتی و هم‌کلامی بیشتر والدین با فرزندان است. به‌طور مستقیم باعث ایجاد صمیمیت مابین آن‌ها می‌شود و چه چیزی ارزشمندتر از رابطه صمیمی و سالم پدر و مادر با کودک خود؟ همچنین در آغوش گرفتن فرزند و قصه خواندن برای وی، علاوه بر برقراری ارتباط عاطفی میان والدین و فرزند، موجب آرامش کودک نیز می‌شود. فقط به این موضوع دقت داشته باشید که هرگز کودک خود را مجبور به شنیدن نکرده و تنها زمانی برایش کتاب بخوانید که در او علاقه و شوق به شنیدن را احساس کردید.

مزیت کتاب برای کودکان زیر 3 سال

2- تقویت و بهبود مهارت های ارتباطی کودک

تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که خواندن کتاب برای کودک، موجب تقویت مهارت‌های ارتباطی در وی می‌شود. در واقع زمانی که کودک به کتاب و داستانی که شما برایش می‌خوانید گوش می‌دهد، این گوش دادن به‌طور غیرمستقیم موجب افزایش دامنه لغات وی شده که این موضوع می‌تواند کمک کند فرزند شما در آینده سریع‌تر و موثرتر شروع به صحبت با دیگران و برقراری ارتباط با ایشان نماید.

همچنین دامنه لغات وسیع و گسترده، باعث بهبود قدرت نوشتاری در کودکان نیز می‌شود. این موضوع زمانی بهتر درک می‌شود که کودک در سال‌های آغازین آموزش خود می‌بایست با کلمات تعیین شده، جملات با معنی بسازد. در همین راستا دیده شده بچه‌هایی که دایره لغات قوی‌تری دارند، توانسته‌اند جملات طولانی‌تر و مفهومی‌تری بنویسند و این کار برایشان چالشی ایجاد نمی‌کند.

3- رشد شخصیت کودک در همه ی ابعاد و زمینه ها

خواندن کتاب‌های متعدد و متنوع برای کودک بالاخص کتاب‌هایی که به لحاظ موضوعی هم‌راستا با علایق اوست، باعث رشد شخصیت وی در همه ابعاد و زمینه‌های وجودی او می‌شود. برای مثال زمانی که شما شروع به خواندن داستان می‌کنید کودک شما مهارت خوب گوش دادن را فرا می‌گیرد که این مسئله افزایش توجه و تمرکز را نیز برای او به همراه دارد. همچنین با خواندن کتاب های آموزنده و مفید، کودک، ارزش‌ها و نکات اخلاقی را نیز آموزش می‌بیند.

کتاب کودک

4- ایجاد عادت های خوب و مفید

اگر بتوان روزانه زمان مشخص و معینی را به قصه‌گویی و داستان‌سرایی برای کودکان اختصاص داد، آن‌وقت می‌توان انتظار داشت که در نوجوانی، جوانی و بزرگ‌سالی، کتاب خواندن و مطالعه، به یکی از عادت‌های خوب و مفید افراد تبدیل شود. به همین خاطر سعی کنید به کتاب خواندن اهمیت داده و آن را در برنامه ‌روزانه ‌فرزندتان بگنجانید.

5- کتاب‌خوانی و افزایش خلاقیت در کودکان

احتمالا در حین قصه‌گویی و کتاب‌خوانی برای کودکان، با پرسش‌های متعدد و جالب مطرح شده از سوی آنها مواجه شده‌اید. باید گفت که این موضوع در واقع نشان‌دهنده  قدرت ذهن و خلاقیت بالای کودکان است. در همین راستا، پژوهش‌ها نشان می‌دهند که شنیدن داستان‌های متعدد و خواندن کتاب‌هایی متناسب با سن کودک، علاوه بر آنکه موجب تقویت قوه تخیل و پرورش خلاقیت در آن‌ها شده، باعث یادگیری موضوعات مختلف و کسب مهارت نیز می‌شود.

بهترین سن کتاب خواندن برای کودک

شاید فکر کنید که باید کتاب خواندن را از سن به خصوصی شروع کنید درحالی‌که این‌طور نیست و هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. به عبارت دیگر فرزند شما در هر سنی که باشد شما می‌توانید کتاب مناسب وی را برای او تهیه کرده و آن را برایش بخوانید.

در همین راستا اگر می‌خواهید بدانید که چطور می‌توان فهمید کتابی که انتخاب نموده‌اید برای سن فرزندتان مناسب است یا خیر. باید بدانید که عموما در صفحه ‌نخست هر کتابی به این موضوع اشاره شده که مخاطب کتاب پیش روی، کدام گروه سنی است. در ادامه نیز می‌توانید با گروه‌های سنی مختلف، بیشتر آشنا شوید.

  • گروه سنی الف: کودکان کمتر از 7 سال سن (از نوزادی تا 6 سالگی)
  • گروه سنی ب: کودکان 6 تا 8 سال
  • گروه سنی ج: سال‌های پایانی دبستان (9 تا 11 سالگی)
  • گروه سنی د: 10 تا 11 سالگی
  • گروه سنی ه: 11 تا 16 سال سن

کتاب برای کودکان زیر 3 سال

ویژگی‌های کتاب خوب برای کودکان زیر 3 سال

باید این را دانست که کتاب‌های مناسب برای کودکان زیر 3 سال کمی متفاوت‌تر از کتاب‌های سایر رده‌های سنی است.

مهم‌ترین مشخصه کتاب‌های 1 تا 3 سال، تصویرگری آن‌ها است. معمولا این کتاب‌ها شامل تصاویر ساده با رنگ‌های جذاب هستند و می‌توانند توانایی دیداری و بصری کودک را در این سن تقویت نمایند.

کتاب‌های گروه سنی الف معمولا نوشته‌های کمی دارند به همین خاطر می‌بایست محتوای خلاقانه داشته و برای کودک جالب و جذاب باشد.

معمولا کتاب‌های مناسب سن 1 تا 3 سال آموزنده بوده و پایان خوشی دارند. اما با این حال بهتر است والدین قبل از انتخاب کتاب و تهیه آن برای فرزندشان، نگاهی به متن کتاب انداخته و آن را از جنبه‌های مختلف ارزیابی و بررسی نمایند. توصیه می‌شود قبل از خرید هر نوع کتابی، ابتدا متن آن را مطالعه کرده و سپس در صورت مفید بودن آن را خریداری نمایید.

خرید از فروشگاه ال آی

سعی کنید با بهره‌مندی از روش‌های مختلفی که به ذهنتان می‌رسد و نیز با شناخت از کودک خود، کتاب خواندن را به طرق مختلف برای او جذاب و لذت‌بخش کنید. برای مثال اگر در یک داستان، شخصیت‌های مختلفی وجود دارد سعی کنید صدای متفاوتی را به هر یک از شخصیت‌ها اختصاص دهید. یا اینکه سعی کنید از زبان بدن خود بیشتر بهره ببرید. انجام چنین کارهایی در کودکان به خصوص کودکان زیر 3 سال، شوق و ذوق بسیاری ایجاد می‌کند.

با این تفاسیر خرید کتاب و خواندن آن برای کودکان زیر 3 سال مفید تلقی می‌شود. از اینکه با ما تا انتهای این مطلب از فروشگاه آنلاین ال آی همراه بودید بی‌نهایت سپاس‌گزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید