لوازم تحریر

مدادنوکی یا مداد؟ کدام بهتر است؟

مداد نوکی یا مداد

به راستی آیا این مداد‌های نوکی نسبت به مداد‌های چوبی ارجحیت دارند؟ کدام یک از این قلم‌ها بهتر است؟ ما در این مقاله از ال آی در مورد مداد نوکی یا مداد؟ کدام بهتر است؟ صحبت خواهیم کرد تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

مداد نوکی یکی از نوشت افزارهایی است که امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد و بیشتر افراد آن را با نام اتود می‌شناسند. این وسیله با استقبال عمومی مواجه و جایگزین مداد‌های چوبی شده است. افراد در حرفه و مقاطع مختلف تحصیلی از این وسیله نوشتاری استفاده می‌کنند.

اتود‌ها به دلیل داشتن استفاده آسان نسبت به مداد‌های چوبی محبوبیت بیشتری دارند. با وارد شدن اتود به بازار بسیاری از طراحان و نقاشان از این وسیله استقبال کردند، زیرا استفاده از آن باعث شد طرح‌هایی با ظرافت بیشتر رسم کنند. استفاده از مداد‌های چوبی هم مزایای خاص خود را دارد که همین امر باعث شده از گذشته دور تا کنون، هنوز این مدادها مورد استفاده قرار بگیرند.

مداد نوکی چیست؟

مداد نوکی یکی از انواع قلم‌ها است که برای نوشتن متون، طراحی و … از آن استفاده می‌کنند. در ابتدا مداد‌های نوکی از سرب تولید می‌شدند و شکل آن‌ها نسبت به محصولات امروزی تفاوت بسیار زیادی داشت. سال ۱۵۶۵ تغییرات بسیاری در ساخت مدادهای نوکی ایجاد گردید و اتود‌هایی ساخته شد که دارای قابلیت تنظیم بود. تنظیم کردن مداد نوکی در گذشته به شکل دستی بود به گونه‌ای که نوک اتود با دست به پایین آورده می‌شد. به مرور زمان و در سال ۱۷۹۱ تحول عظیمی در ساخت مدادهای نوکی ایجاد گردید. در نهایت شکل امروزی این مدادها در سال ۱۹۳۹ تولید شد.

 مداد‌های نوکی دارای قابلیت تنظیم هستند و از اجزای پیچیده‌ای ساخته شده‌اند و این مداد‌ها به گونه‌ای تنظیم شده‌‌اند تا به راحتی مغز آن‌ها شکسته نشود. این مداد‌ها دارای محفظه‌ای هستند که مغزی در آن قرار می‌گیرد و با اتمام مغز به راحتی می‌توان مغزی دیگری را در آن جایگزین کرد. شکل ظاهری این مداد‌ها بسیار متنوع بوده و در رنگ‌بندی‌های مختلفی تولید می‌شوند که مناسب انواع سلیقه‌ها است.

اتود و دفتر

تفاوت مداد معمولی با مداد نوکی

اگر از مداد نوکی و مداد معمولی استفاده کرده‌ باشید متوجه تفاوت این دو مداد شده‌اید. این مداد‌ها هر کدام طرفداران خاص خود را دارند که هر یک به دلیل مشخصی از مداد معمولی و یا اتود استفاده می‌کنند.

این مداد‌ها تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که شامل موارد زیر است:

 • در زمان استفاده از مداد‌های چوبی تنها زمانی می‌توانید خطوط نازکی را با این مداد رسم کنید که آن را تراشیده باشید. با گذشت اندک زمانی پس از مصرف مداد، دوباره نوک آن پهن شده و خط‌های ترسیم شده ظریف نیستند‌، اما استفاده از مداد نوکی اینگونه نبوده بلکه نوک آن همیشه یک سایز بوده و خط ترسیم شده یک اندازه و ظرافت یکسانی دارد.
 • از مداد‌های چوبی تنها می‌توانید به صورت مقطعی استفاده کنید و بعد از گذشت اندک زمانی به دلیل تراشیدن آن، مداد کوتاه و کوتاه‌تر می‌شود، در صورتی که مدادهای نوکی اینگونه نبوده بلکه مدت زمان طولانی می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.
 • اتود‌ها قابلیت شارژ مجدد دارند و با استفاده از آن در صورت تمام شدن مغزی این امکان وجود دارد که دوباره مغزی را شارژ نمایید و نیازی به دور انداختن اتود بعد از اتمام مغزی نیست. این قابلیت باعث شده استفاده از مداد نوکی بسیار به صرفه‌تر باشد.
 • تنوع مداد‌های نوکی بسیار بیشتر از مدادهای چوبی معمولی است. بدنه، جنس و شکل ظاهری این مدادها روزبه‌روز در حال تغییر است و بر تنوع آن‌ها نیز افزوده می‌شود. ضخامت نوک اتود‌ها بسیار متنوع بوده و قطر نوشتاری آن‌ها مختلف است که این مزیت استفاده از این مداد‌ها را برای انواع مختلف کاربردها مناسب کرده است.

مداد چوبی

مزایای استفاده از مداد

از گذشته دور تا کنون استفاده از مداد مرسوم بوده است. قدمت استفاده از مداد معمولی نسبت به سایر نوشت افزارها بیشتر و تاکنون یکی از ابزارهای پراستفاده برای نوشتن متون و طراحی است. استفاده آسان از مداد باعث شده که از آن برای شروع یادگیری دانش‌آموزان ابتدایی استفاده شود و کودکان با کمک مداد اولین خطوط را رسم نمایند‌. استفاده از مداد مزایای خاص خود را دارد که این مزایا عبارتند از:

 • در هر دما و موقعیتی می‌توان با آن نوشت.
 • مداد نسبت به مدادهای نوکی قیمت مناسب‌تری دارد.
 • طرح‌ها و تنوع مختلف مدادها یکی از مزیت‌های این مدادها است.
 • اگر در نوشتن اشتباهی رخ دهد به راحتی و بدون هیچگونه اثری پاک می‌شود.
 • مداد‌های چوبی معمولی دارای درجه‌های سختی متفاوتی هستند که هر کدام از آن‌ها کاربرد خاص خود را دارند.
 • تهیه آسان مداد، معمولا مداد را می‌توان از فروشگاه‌های مختلف تهیه کرد و دسترسی به آن بسیار آسان‌تر است.

اتود

مزایای استفاده از مداد نوکی

استفاده از مداد نوکی هم مزایای خاص خود را دارد که همین مزایا باعث شده افراد بسیاری ترجیح دهند از اتود استفاده نمایند. در ادامه به بیان مزایای استفاده از مداد نوکی می‌پردازیم:

 • عدم استفاده از مداد تراش

استفاده از مداد نوکی نیاز شما را به استفاده از مداد تراش از بین می‌برد و شما برای تیز کردن نوک مداد خود نیازی به مداد تراش ندارید و دغدغه‌ای برای تیز کردن نوک مداد و شکستن آن در زمان نوشتن نخواهید داشت. نوک مداد شما همیشه تیز و به یک اندازه بوده و در سر جلسه امتحان و سر کلاس نیاز ندارید وقت خود را صرف تراشیدن مداد کنید.

 • داشتن ضخامت ثابت

ضخامت نوک مدادهای نوکی همیشه به یک اندازه و ثابت بوده که همین امر باعث می‌شود مطالب نوشته شده نظم بیشتری داشته باشند و مرتب‌تر باشند. این نظم باعث شده که بیشتر افراد در زمان استفاده از اتود معتقد باشند که دست خط بهتری دارند.

اتود یا مداد نوکی

 • طول عمر مدادهای نوکی

شما با خرید یک مداد نوکی می‌توانید سال‌ها از آن استفاده کنید و مجبور به خرید مجدد آن نباشید. این در حالی است که مدادهای معمولی بعد از چند بار مصرف به دلیل تراشیده شدن کوتاه شده و نیاز به خرید مجدد این محصول است.

 • خوش دست بودن مدادهای نوکی

در ابتدا با دیدن ظاهر مدادهای نوکی شاید گمان کنید تمام طراحی‌های موجود بر روی آن برای زیبایی بیشتر باشد بلکه باید گفت وجود شیارها و طرح‌های مختلف بر روی مدادهای نوکی به دلیل خوش دست شدن آن است. فرد به راحتی و بدون خسته شدن دست و سر خوردن اتود را در دست می‌گیرد و به ترسیم خطوط و نگارش متن می‌پردازد.

 • نگهداری مداد نوکی

اکثر مدادهای نوکی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بر روی آن‌ها دستگیره‌ای تعبیه شده است که افراد با استفاده از آن بتوانند اتود را در پیراهن، کیف و جا خودکاری خود قرار دهند‌. این قابلیتی است که مدادهای معمولی از آن برخوردار نیستند..

انواع اتود

انواع مداد نوکی

معمولا مدادهای نوکی دارای شکل‌های ظاهری متفاوت و برندهای مختلفی هستند که تفاوت این مدادها فقط در این موارد خلاصه نمی‌شود، بلکه تفاوت اساسی آن‌ها در نحوه بیرون کشیدن مغزی از اتود است. بر این اساس انواع مدادهای نوکی شامل موارد زیر است:

 • مدادهای نوکی فشاری

در این نوع مدادها افراد با فشار دادن انگشت خود در انتهای مداد نوک آن را به خارج هدایت می‌کنند. در هر بار فشار دادن انتهای مداد مغزی آن به اندازه چند میلی‌متر از سر مداد خارج می‌شود.

 • مداد نوکی اتوماتیک

مدادهای نوکی اتوماتیک، نوع پیشرفته‌تر اتود است که در این مدادها مغزی آن به طور خودکار بعد از اتمام نوک مداد به بیرون می‌آید و فرد می‌تواند بدون هیچگونه عکس‌العمل خاصی به نوشتن خود ادامه دهد.

 • مداد نوکی لرزشی

در بعضی از اتودها فرد بعد از تمام شدن نوک آن می‌تواند اتود را چندین بار تکان دهد تا مغزی آن چند میلی‌متر خارج شود و فرد به نوشتن خود ادامه دهد.

 • مداد نوکی دارای دکمه کناری

در بعضی از مدادهای نوکی دکمه‌ای در کنار آن تعبیه شده است که فرد بعد از اینکه نوک اتود تمام شد می‌تواند با فشار دادن آن مغزی را چند میلی‌متر به خارج هدایت کند و به راحتی نوک اتود خود را شارژ نماید.

مدادنوکی

خرید از فروشگاه اینترنتی ال آی

در پاسخ به این سوال که مداد نوکی یا مداد؟ کدام بهتر است؟ باید گفت که هر کدام از این نوشت افزارها مزایا و معایب خاص خود را دارند که ما در این مقاله از فروشگاه اینترنتی ال آی به طور کامل در مورد آن‌ها توضیح داده‌ایم. انتخاب هرکدام از آن‌ها به صورت سلیقه‌ای و با توجه به نوع فعالیتی است که فرد می‌خواهد با هریک از این مدادها انجام دهد. در این راستا برای خرید بهترین مداد نوکی موجود در بازار می‌توانید  همین حالا از طریق همین سایت اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید