لوازم اداری

انواع پوشه و کاربرد آن

انواع پوشه

اسم پوشه شما را یاد چه چیزی می‌اندازد؟ آیا خاطرات دوران مدرسه و پوشه‌های مقوایی را به خاطر می‌آورید؟ امروزه به دلیل انواع مختلفی از آن‌ها در موارد بسیاری استفاده می‌شوند، در این مطلب از فروشگاه اینترنتی ال آی شما را با پوشه، انواع پوشه و کاربردهای آن آشنا خواهیم کرد. در صورتی که به دنبال مرتب کردن اسناد و مدارک خود هستید در این مطلب همراه باشید.

پوشه چیست؟

فولدر یا پوشه ابزاری از جنس مقوا یا پلاستیک برای قرار دادن انواع مدارک است، در گذشته با تا کردن یک کاغذ بزرگ پوشه تولید میشد اما امروزه انواع مختلف آن در طرح‌ها و ابعاد مختلف به بازار ارائه شده است. در واقع شما با استفاده از پوشه‌ها به پرونده و مقالات خود سر و سامان خواهید داد، با این کار به راحتی آن‌ها را پیدا کرده و در دسترس شما خواهند بود.

انواع پوشه

پوشه‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند، در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • پوشه آویز مقوایی

برای بایگانی اوراق مهم اداری در ادارات و سازمان‌های بزرگ از کمد و کشوهای دوار برای آسانی دسترسی استفاده می‌کنند، پوشه مقوایی آویز بر اساس همین کشوها طراحی شده است. این پوشه دارای قلاب فلزی برای قرارگیری روی ریل کشو، گیره نگهداری برای اوراق مهم و جای لیبل برای تعیین نوع دسته‌بندی می‌باشد. برای بایگانی کردن مدارک و برگه‌ها توسط این پوشه نیاز به پانچ برگه‌ها بوده و جنس پوشه و گیره آن فلزی با روکش پلاستیکی است.

پوشه کارتابل

  • پوشه کارتابل

این پوشه نقش مهمی در صرفه‌جویی زمان، جلوگیری از گم شدن اسناد و مدارک و نظم در سازمان‌ها خواهد داشت. نامه‌ها و اسناد جاری برای صدور دستور در این پوشه قرار می‌گیرند. این پوشه دارای ده صفحه طلقی برای برگه‌هایی که در انتظار تایید هستند و ده جای لیبل برای نوع دسته‌بندی است. ایراد بزرگی که پوشه کارتابل دارد این است که حداکثر تعداد برگه قرار گرفته در آن صد می‌باشد، از این میزان بیشتر باعث تغییر شکل پوشه شده و به دلیل دوخته شدن صحافی آن امکان اضافه و کم کردن صفحات از آن وجود ندارد.

  • پوشه تفکیک مدارک

آیا به دنبال مدرکی ساعت‌ها وقت صرف کرده‌اید؟ چاره‌ی دسترسی سریع و آسان به سند و مدارک چیست؟ برای راحتی شما یکی از انواع پوشه، نوع تفکیک مدارک است که برای دسته‌بندی برگه‌ها به صورت هفتگی از آن استفاده می‌شود. این دوره امکان اضافه یا کم کردن برگه‌ها را دارد ولی این نکته را در نظر بگیرید که شکل و ظاهر پوشه با این کار تغییر نکند.

پوشه سمیناری

  • پوشه سمیناری

اگر جز افرادی هستید که مرتبا در سمینارها و همایش‌ها، کاتالوگ یا کارت ویزیت خود را ارائه می‌دهید، بهترین پیشنهاد برای شما پوشه سمیناری است، این پوشه دارای دو جیب بوده که می‌توانید برگه‌های اسناد، مدارک، کاتالوگ و … را در آن‌ها قرار دهید. همچنین دارای یک جای کارتی کوچک برای قرار دادن کارت ویزیت می‌باشد. جلد شفاف این پوشه باعث می‌شود هر زمان که نیاز است بتوانید بدون باز کردن آن مطالب را مشاهده نمایید، می‌توانید برای دیده نشدن از یک برگه سفید خالی روی آن استفاده نمایید.

  • پوشه اداری مقوایی

برای جلوگیری از گم شدن و پراکندگی کاغذها و اسناد مهم نیازمند پوشه‌ها هستیم. این نوع پوشه دارای جنسی مقوایی است و این موضوع به شما این امکان را می‌دهد که تبلیغات روی آن انجام دهید.

پوشه فنردار

  • پوشه فنردار

پوشه‌های فنردار دارای دو نوع تک فنره و دو فنره هستند که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم:

  • پوشه دو فنره

این پوشه دارای دو فنر عمودی و افقی بوده که از پراکندگی برگه‌ها جلوگیری می‌کند، همچنین ورق خوردن برگه‌ها را راحت‌تر خواهد کرد. جنس فنرها فلزی بوده و روی جلد آن یک نوار کاغذی وجود دارد تا با استفاده از آن بتوانید نوع دسته‌بندی را مشخص نمایید.

  • پوشه یک فنره

در این پوشه یک فنر برای نگهداری برگه‌ها وجود دارد که از پراکندگی آن‌ها جلوگیری می‌کند. روی جلد این پوشه دارای فضایی برای نوشتن اطلاعات است.

پوشه جیب‌دار

  • پوشه جیب‌دار

همان طور که از اسم این پوشه مشخص است دارای یک جیب است. با توجه به رویه شیشه‌ای آن امکان دیده شدن محتویات داخل فراهم بوده لذا برای جلوگیری از دیده شدن بهترین کار استفاده از یک برگه سفید با ایندکس می‌باشد. از جلد این پوشه برای چاپ تبلیغات می‌توانید استفاده کنید.

سخن آخر

آشفتگی و به هم ریختگی نزد هیچ فردی پسندیده نیست! اغلب افرادی که با برگه‌ها و اسناد زیادی در ارتباط می‌باشند به دنبال راه حلی جهت جلوگیری از این موضوع هستند، در این مطلب از وب سایت ال آی شما را با تعدادی از انواع پوشه آشنا کردیم. در صورت داشتن هر گونه سوال می‌توانید با کارشناسان تیم ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید