لوازم تحریر

انواع مقوا

انواع مقوا

کاغذ اصلی‌ترین نوشت افزاری است که بشر همواره در طول زندگی به آن نیاز دارد. جالب است بدانید اولین برگه‌هایی که مورد استفاده بشر قرار گرفت پاپیروس‌ می‌باشد. در میان همین همین کاغذها و اوراق است که تاریخ وتمدن مردم نوشته شده است. امروزه با توجه به نیاز بشر و با پیشرفت تکنولوژی و فناوری‌های روز دنیا بیش از 300 نوع کاغذ در دسترس مردم قرار دارد. شاید اوراق در شکل ظاهری دچار تغییر شده باشند اما پایه اولیه همگی کاغذ می‌باشد. یکی از محصولات کاغذی که طرفدار بسیاری دارد مقوا است. مقوا نیز براساس نوع کاربردهای فراوانی دارد. فروشگاه اینترنتی ال آی این مقاله را به بررسی انواع مقوا و ویژگی‌های مربوط به آن اختصاص دارد. برای اطلاع بیشتر از مقواها ما را همراهی کنید.

همه چیز درباره مقوا

همانطور که گفته شد مقوا از کاغذ ساخته می‌شود و تنها تفاوت آن با کاغذ در ضخامت است. کاغذهای ضخیم یا مقواها از فیبر یا مواد الیافی خمیر می‌شوند. این خمیر مخصوص که به خمیر مقوا شناخته می‌شود در ماشین خمیرسازی تهیه می‌شود. این خمیر به صورت لایه لایه روی هم قرار گرفته و گرماژ داده می‌شود. فیبر مورد استفاده در ساخت مقوا می‌تواند نرم و سخت از چوب درختان صنوبر و کاج باشد.

مقوایی که براساس استانداردهای لازمه ISO ساخته شده باشد با گرماژ 250 می‎‌باشد. یک کاغذ استاندارد گرماژی معادل 70 دارد. بنابراین در این قیاس می‌توان متوجه شد که مقوا ضخامت و البته استقامت بیشتری دارد. از دیگر ویژگی‌های مقوا فرم گرفتن و برش است. در دسته بندی اولیه مقواها می‌توان به تعداد لایه‌ها نیز اشاره کرد. جالب است بدانید به دلیل عدم استفاده از منابع طبیعی امروزه سعی در این است مقواهای بیشتری از منابع بازیافتی تولید شود.

 

انواع مقوا و چگونگی کیفی

انواع مقوا

 

اگر کمی به زندگی روزمره بشر دقت کنید، متوجه خواهید شد که به وفور از مقواها استفاده می‌کنیم. جعبه‌های پستی و بسته بندی کالاهای خوراکی، بهداشتی، کارهای هنری و طراحی، پروژه‌های نقشه کشی و… برخی از موارد استفاده از مقوا هستند. مقواها بر طبق کاربردی که دارند از مواد درجه 1 و یا درجه و 2 و 3 ساخته می‌شوند. بنابراین مواد تشکیل دهنده، استانداردها، گرماژ و … مقواها با یکدیگر متفاوت می‌باشد.

انواع مقوا عبارتند از:

  • پشت طوسی
  • پشت سفید
  • ایندربرد
  • اشتنباخ
  • فابریانو
  • موج‌دار
  • کرافت
  • گلاسه

 

مقوا پشت طوسی و کاربرد آن

مقوا پشت طوسی

 

مقواهای پشت طوسی از سری مقواهای بسیار پر مصرف هستند. مقوا پشت طوسی در گرماژ بالا از 230 تا 500 گرمی تهیه می‌شوند. جنس و سختی هر یک از این مقواها براساس گرماژ تغییر می‌کند. این نوع مقواها از مواد بازیافتی ساخته می‌شوند. برای بسته بندی جعبه‌ها و چاپ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع مقواها بیشترین کاربرد را در انواع بسته بندی صنایع و مشاغل دارند.

برخی از موارد استفاده از مقوا پشت طوسی شامل جعبه‌های شیرینی، کفش، دستمال کاغذی، خمیر دندان، پودر شوینده، لوازم خانگی و شکستنی و تزیینی می‌شود.

 

مقوا پشت سفید و کاربرد آن

مقوا پسن سفید

 

مقواهای پشت سفید نیز با گرماژ 230 تا 500 گرمی متغییر می‌باشند. میزان لایه‌های مقوا تاثیر مستقیمی بر روی ضخامت و مرغوبیت دارد. مقواهای پشت سفید به دلیل کیفیت بالایی که دارند برای مصارف دارویی، پزشکی و بهداشتی بهترین گزینه هستند. این مقواها با استفاده به مواد به کاربرده شده در آن قابلیت یخ زدایی دارد. مقوای پشت سفید ضخمات بالایی دارد تا زیر دستگاه چاپ مقاومت داشته باشد.

جعبه‌های لوازم بهداشتی، داروها نظیر قرص، شربت و… جعبه‌های آرایشی کرم، لوسیون، رژ لب و محصولات خوراکی کاربرد دارد.

 

مقوا ایندربرد و کاربرد آن

مقوا ایندربرد

 

مقوا ایندربرد یکی دیگر از انواع مقوا است. این مقوا با بالاترین کیفیت ساخته می‌شود. رنگ این مقوا نیز معمولا سفید یا شیری رنگ است و از مواد اولیه دسته اول یا درجه یک ساخته می‌شود. به عبارتی دیگر دو روی این مقوا مرغوب است و دارای مجوز از وزرات بهداشت می‌باشد. مقوای ایندربرد مختص بسته بندی‌های دارویی، بهداشتی و خوراکی می‌باشد. این مقوا از دیگر نوع‌های معرفی شده، استقامت بیشتری دارد و از شکستگی و آسیب به محتوای جعبه جلوگیری می‌کند.

 

مقوا اشتنباخ و کاربرد آن

مقوا اشتنباخ

اگر محصل باشید شاید تاکنون نام مقوای اشتنباخ را شنیده باشید. معمولا برای درست کردن کاغذ دیواری و یا کاردستی در مدارس از اشتنباخ استفاده می‌کنند. یکی از پر مصرف‌ترین مقواهای هنری نیز اشتنباخ می‌باشد. این مقوا انعطاف پذیری خوبی دارد و تقریبا سخت است. کاربرد مقوای اشتنباخ در کارهای هنری، طراحی و کاردستی است.

 

مقوا فابریانو و کاربرد آن

مقوا فابریانو

مقواهای فابریانو نیز از سری مقواهای هنری و طراحی محسوب می‌شوند. تفاوت این مقوا با اشتنباخ در استحکام بیشتر و رنگ بندی متنوع‌تر است. از مقوای فابریانو نیز برای ساختن کارهای دستی، هنری و نتقاشی بهره می‌برند. جلدها و کارت پستال‌ها معمولا از این مقوا تهیه شده است.

 

مقوا موج‌دار و کاربرد آن

مقوا موجدار

 

مقوای موج‌دار برای بسته بندی‌های ثانویه مواد غذایی و هر نوع صنایعی کاربرد دارد. این نوع مقوا از کرافت نرم شده به وسیله بخار تشکیل شده است. شیارهایی بر روی مقوا وجود دارد که به سبب موج‌دار شدن آن می‌شود. مقوای موج‌دار یک لایه، دو و سه لایه هستند. این مقوا در واقع از یک مقوای ساده و یک مقوای موج دار به یکدیگر چسبیده تهیه شده است. لایه موج‌دار به نوعی محافظ برای لوازم در بسته بندی‌هاست. کارتن‌های موجود در بازار از همین مقوا می‌باشند.

 

مقوا کرافت و گلاسه و کاربرد آنان

مقوا گلاسه

 

هر دو این مقواها در صنایع چاپ و بسته بندی کارایی دارد. جلد کتاب، مجالات و دفاتر از کرافت یا گلاسه می‌باشد. گلاسه به نوعی پلاستیکی محسوب می‌شود و به دلیل لایه محافظ روی مقوا مقاومت خوبی دارد. کلیه کتاب‌های چاپی درسی، رمان و آموزشی از انواع مقوا کرافت یا گلاسه است.

 

خرید از فروشگاه ال آی

فروشگاه اینترنتی ال آی انواع مقوا را برای دسترسی راحت مشتری طبقه بندی کرده است. رنگ بندی مقواهای هنری و طراحی نیز بسیار متنوع می‌باشد. شما می‌توانید محصول مد نظر خود را از ال آی خریداری کنید و ظرفت مدت کوتاهی درب منزل تحویل بگیرید. هزینه پست در صورت خرید تا 300 هزارتومان رایگان محاسبه خواهد شد. البته چنانچه از کالای خریداری شده رضایت نداشته باشید، می‌توانید کالا را مرجوع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید