چگونه از مداد نوکی خود مراقبت کنیم؟

چگونه از مداد نوکی خود مراقبت کنیم؟

«مداد نوکی» یا « اتود » که گاهی به آن «مداد مکانیکی » گفته می شود، در سال 1565 توسط نویسنده سوئیسی « کانرادگیسنر» اختراع شد . مکانیزم آن به گونه ای بود که باید بصورت دستی نوک آن را بیرون و داخل می کردی و آن را تیز می کرد. اما در سالهای بعد طراحی آن عوض شد و فردی به نام « پانورا » مداد نوکی های جدید را در سال 1791  ساختو اولین اتودها به شکل امروزی در سال 1822 توسط « سامپسون ماردان وجان ایزاک هاوکینز » اهل انگلستان به ثبت رسید. بعد از 2 سال تصمیم به تولید و صادرات آن به کل جهان نمود.

و اما مکانیزم مداد نوکی چگونه است؟

«مداد نوکی» یک نوع مداد است که مغزی (نوک) درون آن جای می‌گیرد و به‌وسیله یک دکمه که به یک فنر متصل است، به تدریج هنگام نیاز بیرون رانده می‌شود. مغزی مداد نوکی، در اندازه‌ها و قطرهای گوناگون است. قطرهای استاندارد آن، پنج دهم و هفت دهم میلی‌متر است. این نوع مداد از لحاظ ظاهری تقریباً شبیه به خودکار است.

چگونه از مداد نوکی خود مراقبت کنیم؟

بسیاری از دانش آموزان و یا افرادی که با مداد نوکی سرو کار دارند از طول عمر کم آن ناراضی هستند و همیشه این سوال را دارند که چگونه از آن مراقبت کنند.

 

 

 

 

 

و اما چگونه...

اجزای مداد نوکی شامل نوک ، سه نزام ، فنر ، لوله فرار گیری نوک ، پاک کن و درب پاک کن.

یکی از مهمترین نکات این است که حتماً از مغزی مخصوص خود مداد نوکی درون آن قرار دهیم .

مهمترین عاملی که به طول عمر مداد نوکی کمک می کند قرار دادن نوک مرغوب و با کیفیت است.اگر نوک مرغوب استفاده نشود هنگام نگارش باعث شکستن مداوم مغزی شده این امر به اجزای داخلی مخصوصاً نوک آن آسیب می رساند.

نکته 1 : پس ، از نوک های مرغوب با گرافیت مناسب استفاده کنیم.

یکی از معمول ترین کارها بین دانش آموزان ، قرار دادن چندین نوک داخل مداد نوکی به هوای آنکه سرکلاس کمبود نوک نداشته باشند است. غافل از آنکه این کار باعث انباشته شدن نوک داخل سه نزام شده و منجر به کشاد شدن سوراخ سه نزام می شود که بعد ها هنگام نگارش مغزی خود به خود به داخل فرو می رود.

نکته 2: نوک را یک به یک داخل اتود قرار دهید.

سومین نکته که بسیار مهم است قراردادن نوک از قسمت جلوی انود می باشد ( نوک اتود ) قراردادن نوک از قسمت جلوی اتود باعث آماده شدن سریع آن شده و نیازی به ضربه های مکرر به قسمت بالایی اتود نمی شود که این امر باعث کمتر ضربه زدن به فنر مداد نوکی می شود.

نکته 3 : قراردان نوک از قسمت جلوی اتود می باشد.

گاهی دانش آموزان از روی کنجکاوی علاقه دارند اتود را باز کرده و داخل آن را کاووش کنند که این امر باعث پایین آمدن طول عمر آن و حتی خرابی آن می گردد.داخل مداد های مکانیکی  اجزای بسیار ریز مانند فنر و واشر قرار دارد که بعد از باز شدن امکان گم شدن آن وجود دارد.

نکته 4 : اتود ها از اجزای بسیار ریزی تشکیل شده اند .از باز و بسته کردن آن ها اجتناب کنید.

این روزها مداد نوکی های فراوانی با کیفیت های متفاوتی در بازار موجود است و از جمله آنها فابر کاستل ، زبرا ، استدلر ، رترینگ  و... که هر که با سلیقه خود آن را تهیه می نماید.

امید آنکه این مقاله  کمک بسزایی به شما عزیزان داشته باشد.

 

 

 

دیدگاه خود را بیان کنید.

دیدگاه کاربران (0)

نتیجه‌ای یافت نشد.